Treni i muzgut Shiko më të madhe

Treni i muzgut

Ridvan Dibra BEM0038

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Treni i muzgut”, vjen për lexuesin si një udhetim ndryshe nga se mund të imagjinohej.
Përmes teknikës krijuese post-moderne autori paraqet njè paralelze tematik, duke bërë që lexuesi te njihet me dy histori, të cilat ecin paralel, por në fakt, aq sa duken se kanë ngjashmeri, aq edhe ndryshojnë nga njera-tjetra.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët102
ISBN9789951632331

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një tekst letrar, ku semantika vjen përmes metaforës, një përzgjedhje e zgjuar dhe provokative nga ana e autorit.
Një simbolike e veçantë- treshi mistik, sepse në secilën histori paralele, lexuesi njihet me një sistem personazhesh që formojnë një trekëndësh, me një kulm të përbashkët–gruaja.
Nga njera anë kemi, një histori të fragmentuar në 150 pasazhe, që do të nis bukur, dy udhetar në trenin e muzgut, burri dhe gruaja, përballe
njeri-tjetrit, situatat, të papriturat, rrethanat etj, do të krijojnë impresionin e pritjes së ndodhisë për lexuesin.
Një keqkuptim i mundshëm, për një joshje seksuale mes burrit dhe asaj që ka përballë (d.m.th gruas) dhe personazhi (siç vihet re edhe në veprat të tjera të ketij autori) rreket gjithnjë, lodhet, dermitet nga ana psikologjike dhe shpirterore, për të sqaruar qoftë dhe për një, a pa arsye këtë absurd të momentit; të një udhetimi, i cili të mban pezull frymën.
Loja dhe provokacioni se çfare ndodh me këtë “joshje”-flet përmes shtresave të tekstit figurativ- deri ku ka arritur individi dhe moraliteti i tij. Në fakt, autori “fut” një personazh të tretë duke provokuar gjendjen edhe më shumë, duke bërë të padurueshme, komplekse, për burrin ardhjen e një mashkulli të dytë; mbi të gjitha afrimitetin e menjëhershëm me

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët102
ISBN9789951632331
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri