I ri Lideri nuk lind... behet Shiko më të madhe

Lideri nuk lind... behet

Iris Halili A-005996

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër vjen në dorën e lexuesit si një përmbledhje esenciale studimesh disavjeçare të autores, të fokusuara veçanërisht në tiparet dhe cilësitë e lindura apo të fituara të liderëve.

Më shumë detaje

60 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928292643

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

13 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në botën e lidershipit, forca e ndjekëseve është e pamat, pasi janë ata që formësojnë, fuqizojnë apo shfuqizojnë liderët.

E gjithë kjo marrëdhënie lider-ndjekës bazohet në dy parime bazë të shkollës së lidershipit: "Nuk ka lider pa ndjekës" dhe "Nuk mund të ketë lider të mirë me ndjekës të këqij apo anasjelltas".

Në këtë dinamikë mes palëve, një rol parësor luan kultura që ata përfaqësojnë. Ndonëse fusha e lidershipit është shumë herë e ndërlikuar dhe sfiduese, një përfun-dim mbetet qëndrestar:

Lideri i suksesshëm nuk lind, por behet, pasi ndershmëria, karakteri, dëshira për ndryshim apo empatia, janë cilësi që kultivohen dhe përcaktojnë fatin e vetë liderit apo të ndjekësve të tij.  

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe96
ISBN9789928292643
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë