I ri Shpikja e flatrave Shiko më të madhe

Shpikja e flatrave

Sue Monk Kidd A-003658

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Shpikja e flatrave” është roman shumë i suksesshëm i autores Sue Monk Kidd. “Shpikja e flatrave” i ndjek këto dy gra në rrugëtimin e tyre për tridhjetë e pesë vitet në vijim, teksa secila rreket të krijojë jetën e saj, duke lënë gjurmë të dukshme në jetën e tjetrës e duke formuar një marrëdhënie të shënjuar nga faji, dështimet, largimet dhe vuajtjet prej dashurisë.

Më shumë detaje

35 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Living
Fletët374
ISBN9789928216717

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një histori flakë e zjarr për një skllave e për një zonjushë

Një histori triumfuese e dëshirës për liri dhe përparim, udhëtimi i jashtëzakonshëm i dy grave mbresëlënëse: Heti Trazovaçe Grimkes, një skllave në rrethinat e Çarlstonit të fillimshekullit XIX, dhe Sarës, bijës ëndërrimtare të Grimkeve.

I frymëzuar pjesërisht prej figurës historike të abolicionistes dhe ithtares së të drejtave të grave, Sara Grimke, romani i Kidit nis të rrjedhë që nga ditëlindja e njëmbëdhjetë e Sarës, ditën kur i dhanë në pronësi një skllave, dhjetëvjeçaren me emrin Trazovaçe.

VLERESIME

Frymëzues... i fuqishëm... Duke venë në qendër këto dy femra, ky libër na thellon njohuritë për çka ka ndodhur në mesin tonë - dhe fatin përse kjo çështje është ende e rëndësishme.

- THE WASHINGTON POST

Një kryevepër që ngacmon me forcë nënndërgjegjen tonë... duke na çliruar e duke na mbushur me shpresë.

- NPR

Ky roman i mrekullueshëm më mprehu shqisat për domethënien e vërtetë të të qenit grua: skllave dhe e lirë. Libër që ia vlen të diskutohet.

- Oprah Winfrey, O, The Oprah Magazine

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët374
ISBN9789928216717
Titulli origjinalThe Invention of Wings
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEni Myrtollari
RomanPsikologjik