I ri Nje histori e permbledhur e Shqiperise Shiko më të madhe

Nje histori e permbledhur e Shqiperise

Bernd J. Fischer, Oliver Jens Schmitt A-008723

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nje histori e përmbledhur e Shqiperise paraqet historinë e Shqipërisë dhe popullit te saj, brenda kontekstit të tyre ballkanik dhe evropian. Kjo përmbledhje tregon udhëtimin e vendit nga e kaluara e tij e lashtë, ende e mbështjellë me mistere dhe polemika, përmes tranzicionit të vështirë nga një formé veçanërisht brutale e komunizmit ne nje forme demokracie dhe ekonomie tregu në zhvillim.

Më shumë detaje

1094 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Artini
ISBN9789951281263

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Bernd Fischer dhe Oliver Schmitt sfidojnë disa nga tregimet tradicionale në lidhje me origjinën e shqiptarëve dhe marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe fqinjëve të tyre ballkanikë.

Kjo histori autoritative dhe e përditësuar me një vëllim analizon zhvillimet politike, sociale, ekonomike dhe kulturore që çuan në krijimin e shtetit shqiptar dhe të kombit modern, si dhe përvojën më të fundit të Shqipërisë me autoritarizmin, luften, dhe komunizmit.

Ajo kontribuon shumë në kuptimin tonë të sfidave me te cilat përballen shqiptarët bashkëkohorë, si dhe çështjet me të cilat përballet rajoni në tërësi, ndërsa përpiqet të përballet me një nga çështjet e fundit të rëndësishme etnike në Ballkan

 

Të dhëna

Faqe301
ISBN9789951281263
Viti i Botimit2022
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RekomandimePo