I ri Leter babait Shiko më të madhe

Leter babait

Franz Kafka A-008237

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një ndër letrat më emblematike të Franz Kafkës dërguar ndonjëherë, e kaluar prej vitesh në sitën e kritikëve letrarë dhe fiolozofëve më të shquar të shek. XX për shkak të kumtit që mbart dhe kumteve që fsheh, ardhur me një përkthim të ri nga Edvin Cami dhe me parathënie nga GILLES DELEUZE & FELIX GUATTARI përkthyer nga frëngjishtja  nga Balil Gjini.

Më shumë detaje

97 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Arka e Noes
ISBN9789928468673

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Gjithçka është faji i babait: nëse kam shqetësime prej seksualitetit, nëse nuk arrij të martohem, nëse shkruaj, nëse nuk mund të shkruaj, nëse rri kokëulur në këtë botë, nëse kam qenë i detyruar të ndërtoj një botë tjetër, tërësisht shkretëtinore. Ndërkaq, kjo letër, është shumë e vonuar. Kafka e di shkëlqyeshëm se asgjë në të nuk është e vërtetë: paaftësia për t'u martuar, të shkruarit, joshja nga ajo botë shkretëtinore, janë motive plotësisht pozitive nga pikëpamja e libidos, dhe s'janë veprime që vijnë nga marrëdhënia me babain. [...] Sidoqoftë, interesi i letrës qëndron tek një lloj efekti rrëshqitës: Kafka kalon prej një Edipi klasik, i tipit neurotik, ku babai i dashur është i urryer, i akuzuar, i shpallur fajtor, tek një Edip shumë më pervers, që zmbrapset te hipoteza e një babai të pafajshëm, te një "shkatërrim" i përbashkët babë dhe bir."

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
Faqe88
ISBN9789928468673
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEdvin Cami