I ri Al Qaeda ne Gadishullin Arabik Shiko më të madhe

Al Qaeda ne Gadishullin Arabik

Dritan Demiraj A-005950

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Al-Qaeda në Gadishullin Arabik (AQAP)” (volumi i gjashtë në kolanën e al-Qaedës) flitet në detaje për situatën politike, ekonomike, sociale dhe të sigurisë në Gadishullin Arabik.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307491

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Flitet për situatën politike dhe të sigurisë në Jemenin e Jugut, Jemenin e Veriut dhe bashkimin e tyre në një shtet të vetëm nën drejtimin e presidentit Ali Abdullah Saleh dhe më pas nën presidentin Hadi. Më pas analizohet periudha e luftës civile midis dy shteteve dhe më pas kushtet politike në të cilat u krijua al-Qaeda në Arabinë Saudite (AQSA), al-Qaeda në Jemen (AQY) dhe më pas bashkimi i këtyre dy organizatave terroriste duke krijuar al-Qaedën në Gadishullin Arabik (AQAP). Më pas analizohet kryengritja civile e drejtuar nga AQAP në vitin 2011 në Jemen dhe fillimi i operacionit ushtarak “Decisive Storm” 2015-2020, i drejtuar nga sauditët kundër rebelëve Houthi, të cilët mbështeten fuqimisht nga forcat iraniane Quds dhe qeveria e Iranit deri në ditët e sotme. Më pas analizohet struktura e komandim kontrollit të AQAP dhe drejtuesit kryesorë të saj. Ideologjia, objektivat ushtarake, strategjia ushtarake dhe sulmet kryesore të kryera nga AQSA/AQY/AQAP. Si përfundim flitet për të ardhmen e saj dhe mësimet e nxjerra.

Të dhëna

Faqe472
ISBN9789928307491
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë