I ri Al Qaeda ne Irak Shiko më të madhe

Al Qaeda ne Irak

Dritan Demiraj A-005949

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Al-Qaeda në Irak (AQI)” (volumi i pestë në kolanën e al-Qaedës) flitet për historinë e krijimit dhe evolucionin e AQ në Irak (2003-2006).

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307378

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Futjen e terroristëve në Irak, Tawhid wal-Jihad & al-Qaeda, dalja në skenë e “fantazmës” Abu Musab al-Zarkawi, numri i saktë i kryengritësve, eksperienca e tyre, madhësia dhe roli i celulave terroriste. Al-Qaeda në Irak (AQI) dhe luftëtarët e tjerë të huaj që u përfshirë në Irak (2003-2011), përbërja e celulave të AQI-së, lidhja e Ansar al-Islamit me AQ dhe lidershipi i AQI-së. Kush ishte Emiri i parë i AQI-së, jeta dhe aktiviteti terrorist i kryeterroristit Abu Musab al-Zarkaëit, (1966-2006) në Jordani, Afganistan, Iran dhe Irak, etj. Më pas flitet për Emirin i dytë të AQI-së, Abu Ayyub al-Masri “Profesionisti”, Emirin e tretë të AQI-së, Abu Umar al-Baghdatin. Flitet për strukturat e komandim-kontrollit të AQI-së, organizimi operacional, shtabi dhe lidershipi i saj në Irak. Strategjia politike, ushtarake, objektivat strategjike, objektivat operacionale dhe taktike të celulave të AQI-së.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe496
ISBN9789928307378
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë