I ri Al Qaeda ne Siri Shiko më të madhe

Al Qaeda ne Siri

Dritan Demiraj A-005948

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Al-Qaeda në Siri (AQS)", (volumi i katërt në kolanën e al-Qaedës) flitet për Al-Qaedën në Siri ose Levant (AQS).

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307316

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Fazat e evolucionit të Al-Qaedës në Siri (AQS), krijimi i Jabhat al-Nusras (JN), drejtuesit e JN-it dhe struktura e saj organizative. Marrëdhëniet e Jabhat Fatah al-Shamit me lidershipin e AQ, luftëtarët e saj, armatimi dhe taktikat e JN-it.

Sulmet e Hayat Tahrir al-Shamit (HTS) shtator-dhjetor 2015 dhe sulmet e saj kundër ISIS-it (2013-2015). Sulmet më të rëndësishme të JFS-së (2012–2016). Krijimi i grupit Tanzim Huras al-Din (HAD) dhe lidershipi i saj (2016-2020). Ndërhyrja Ruse në Siri (2015-2020).

Ndërhyrja Turke në konfliktin Sirian, tre operacionet kryesore të ushtrisë Turke:

1. Operacioni “Mburoja e Eufratit” (gusht 2016-mars 2017).

2. Operacioni “Dega e Ullirit” (janar-mars 2018).

3. Operacioni “Pranvera e Paqes” (tetor-nëntor 2019). Ndërhyrja e forcave speciale Amerikane në Siri (2012-2020).

Ndërhyrja e Gardës Revolucionare dhe forcave al-Quds në Siri (2013-2020). Ndërhyrja e Hezbollahut dhe e Milicive Irakene në konfliktin në Siri (2012-2020). Ndërhyrja e Arabisë Saudite dhe e Katarit në konfliktin në Siri.

Krimet e luftës të kryera nga ushtria e al-Asadit me lëndë kimike, por edhe nga AQS, HTS, JN, JFS dhe HAD-i. Mësimet e nxjerra.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe672
ISBN9789928307316
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë