I ri E drejta e koncesioneve dhe e partneriteteve publik privat Shiko më të madhe

E Drejta e Koncesioneve dhe e Partneritetit Publik Privat

Elona Bano, Edmond Ahmeti MO0150

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky studim ka për qëllim të hulumtojё sektorët ku aplikohet partneriteti publik – privat, si dhe format, llojet dhe mënyrat e zbatimit të kontratave të PPP-ve.

Më shumë detaje

111110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MORAVA
ISBN9789928314444

4 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri “E drejta e Koncesioneve dhe Partneritetit Publik Privat”, i Autorёve Dr. Elona Bano dhe Dr. Edmond Ahmeti, i botuar nё vitin 2022 trajton nё veçanti:

-        Natyrёn e veçantё tё projeteve koncesionare/PPP;

-        Pёrkufizmin e tё drjtёs sё kёsaj disipline dhe karakteristikat e saj;

-        Dallimet dhe ngjashmёritё e kontratave koncesionare/PPP me kontratat e tjera administrative;

-        Zanafillёn e koncesioneve/PPP;

-        Koncesionet e shtetit shqiptar nё vitet 20’ e nё vijim;

-        Teoria e koncesioneve dhe PPP, Pёrkufizime dhe llojet e kontratave;

-        Legjislacioni Evropian dhe ndёrkombёtar, trendet e aplikimit tё koncesioneve dhe PPP-ve;

-        Konteksti institucional, ligjor dhe kontraktual i Mbretёrisё sё Bashkuar, Francёs, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Italisё;

-        Kuadri institucional dhe ligjor nё Shqipёri. Burimet e tё drejtёs, parimet dhe pёrkufizime;

-        Trendi i projekteve të koncesioneve dhe partneritetit publik privat në Shqipëri;

-        Legjislacioni i Bashkimit Evropian pёr partneritetin publik privat (PPP);

-        Roli dhe kompetencat institucionale nё trajtimin e koncesioneve/PPP nё Shqipёri;

-        Modele institucionale pёr vlerёsimin e projekteve koncesionare dhe partneritet publik privat’

-        Koordinimi me Autoritetet Kontraktuese pёr monitorimin e kontratave;

-        Dokumentet standarde tё tenderit pёr dhёnie me koncesion/PPP;

-        Procedura konkurruese pёr dhёnien e koncesioneve/PPP;

-        Vlerësimi i ofertave ekonomike tё dhёnies me koncesion/PPP;

-        Garancitё dhe negocimi i kontratave koncesionare/PPP;

-        Menaxhimi financiar publik në kuadër të PPP. Identifikimi, vlerёsimi dhe ekspozimi i risqeve në projektet e PPP;

-        Risqet, identifikimi, kategorizimi dhe alokimi i tyre;

-        Menaxhimi i Risqeve Fiskale;

-        Vlerёsimi i risqeve fiskale nё projektet koncesionare dhe tё partneritetit publik – privat;

-        Rregullimi dhe objekti i kontratave PPP, dizenjimi i tyre;

-        Përmbajtja e kontratës së koncesionit/PPP sipas legjislacionit shqiptar;

-        Disa kontrata tё partneritetit publik privat që nuk rregullohen me legjislacionin e koncesioneve/PPP;

-        Hartimi i dispozitave kryesore tё kontratave koncesionare dhe tё partneritetit publik – privat sipas udhёzuesit tё Bankёs Botёrore;

-        Dispozitat standarde kryesore pёr hartimin e kontratave koncesionare/PPP;

-        Zhvillimi i qёndrueshëm dhe parimi “qytetarët të parët” përballë sektorëve kryesorë të zbatimit të koncesioneve/PPP-ve;

-        Një vështrim i ri mbi PPP: Vlera e Parasë përballë Vlerës për Njerëzit;

-        Metodologjia e vlerësimit sasior dhe cilësor të PfPPP dhe rezultatet e synuara;

-        Si të arrijmë standardin e zero tolerancë ndaj korrupsionit në prokurimet publike të llojit PPP;

-        Nocioni i objektivave të zhvillimit të qendrueshëm (SDG-s) përballë marrëdhënieve me partneritetin publik privat;

-        Dhjetё projekte tё dёshtura tё partneritetit publik privat nё botё;

-        Ligji model “Qytetarët të parët” (people-first) në partneritetet-publike-private (PPP);

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
Faqe943
ISBN9789928314444
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë