I ri Shtetesia - Citizenship Shiko më të madhe

Shtetesia - Citizenship

Dimitry Kochenov A-008460

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri Shtetesia – Citizenship i autoriit prof. Dimitry Kochenov flet per rendesine e pasjes se nje statusi te caktuar qe lidhet me shtetesine. Se si ky status ka ndikim edhe ne jetegjatesine apo cilesine e jetes te nje njeriu. Alternativa ndaj konceptit te shtetesise? – Jo shtetesi!!!

Më shumë detaje

10000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Albjuris
ISBN9780028304100

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kochenov e sheh si problem real institutin e shtetësisë dhe jo nënproduktin e pashtetësisë. Ai nuk e frenon përbuzjen e tij, duke e përcaktuar shtetësinë si “një trashëgimi që lavdëron servilizmin, racizmin, seksizmin dhe përjashtimin arbitrar”, një mjet për “thjeshtimin e botës” dhe “për t’i bërë njerëzit të qeverisur”, një portë drejt vetëkënaqësisë, dembelizmit intelektual dhe kategorizimet shtypëse. Pashtetësia është problem vetëm për faktin se sa i pabarabartë dhe arbitrar është lindja e institutit të shtetësisë: ai caktohet në lindje dhe fitohet rrallë, kështu që shumica e njerëzve nuk kanë kurrë gjë në dorë për të. Më tej, “mitologjia e barazisë së kombësive të ndryshme” vetëm sa i përkeqëson gjërat: na bën të besojmë se çdo shtetësi duhet të jetë e mjaftueshme për plotësimin e nevojave të individëve.

The New York Review of Books

Libri i Kochenov duhet të jetë një thirrje zgjimi për teoricienët konstitucional dhe ndërkombëtar për të promovuar një agendë për ripërkufizimin e shtetësisë si dhe strukturat që rregullojnë ato. International Journal of Constitutional Law

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
ISBN9780028304100
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë