Islami politik, e ardhmja e tij Shiko më të madhe

Islami politik, e ardhmja e tij

Graham E. Fuller RHA0001

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër ësht ënjë product I viteve të gjata të jetesës dhe studimit që autori i ka bërë botës myslimane, duke vëzhguar dhe menduar thellë rreth dukurisë së Islamit politik dhe pozicionit të tij në arenën e politikës botërore.

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët357
ISBN9789994350483

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

20 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Është e lehtë të besosh se Islami dhe myslimanët janë armiqtë e Perëndimit. Mirëpo kjo është e gabuar. Kjo anaizë e përgjithshme e prirjeve në botën myslimane, nga Maroku në Filipine, shqyrton diversitetin e veprimtarisë politike islamike dhe e bën të qartë se lëvizjet politike islamike përfaqësojnë një spektër të gjerë pikëpamjesh dhe qëndrimesh. Çështjet nuk janë se çfarë është Islami, por çfarë duan myslimanët dhe jo nëse Islami do të luajë një rol qëndror në politikë, por cili Islam do ta bëjë këtë. Meqënëse Islami është bërë temë e ditës në fjalin politik e shoqëror, projektet e lidhura me të janë të shumta. Fuller shpjegon këtuy luftën midis fondamentalistëve dhe liberalëve që do të përcaktojë të ardhmen e islamit politik.

VLERËSIME

Ky është libri më i thellë për zhvillimet në Islamin politik, qysh prej Revolucionit Iranian që tronditi botën. Libri “Islami politik – e ardhmja e tij është një libër që duhet lexuar, si nga ata që hartojnë politikën e SHBA-ve ndaj një të pestës së njerëzimit, ashtuy edhe nga udhëheqësit tanë fetarë, të cilët, edhe ata kanë në dorë në drejtimin e kësaj politike.

Milt Barden, - ish funksionar i lartë i CIA-s

Lexojeni librin e Fullerit, “Islami politik, e ardhmja e tij” që të kuptoni marrëdhëniet komplekse të ndryshueshme dhe të rrezikshme midis Perëndimit dhe botës së Islamit.

Prof. Akbar S. Ahmed, drejtor i Katedrës së Studimeve Islamike Ibn Kaldun, Universiteti Amerikan, Uashington DC

Fuller arfument në mënyrë bindëse që lëvizjet politike islamike mbi të gjitha janë një angazhim ndaj botës moderne dhe jo një ikje prej saj dhe se është e mundur të diskutosh në mënyrë kritike për idetë e tyre

Prof. Fred Halliday, Shkolla Ekonomike e Londrës

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët357
ISBN9789994350483
RedaktoriUbejd Halluni
V. Bot2010
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFerit Hafizi