Muzg mbi Angli Shiko më të madhe

Muzg mbi Angli

William Joyce HS0013

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Libri bën një analizë antizyrtare të historisë politiko-ekonomike të Britanisë dhe Anglisë, si rrallëkush dhe shpjegon shkaqet e vërteta, sipas tij, të Luftës. Thjesht "një libër qe s'të lë të vdesësh budalla".

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

20 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri nazist më i shitur në vitet 1940-1950 në botë i shkruar nga një antar i elitës së shoqërisë britanike, irlandezo-anglezit William Joyce, ish drejtues i Partisë naziste në Mbretërinë e Bashkuar para Luftës së II. Autori u largua ne Berlin disa ditë para fillimit të Luftës midis Britanisë dhe Gjermanisë më 3 shtator 1939, u kap më 1945 në kufi me Hollandën dhe u ekstradua në Londër. Ka qënë në burg së bashku me lordin J. Emery, një tradhëtar tjetër ky, I cili u var 5 ditë përpara Joyce, vëllai i Julian Emery, ish përfaqësuesit kryesor britanik në misionet e L.II. në Shqipëri dhe një armik i hidhur i E.Hoxhës. Më vonë u bë dhëndëri i kryeministrit McMilan dhe Ministër i Aviacionit të Britanisë. Ka lujatur një rol të rëndësishëm në ndikimin ndaj Titos për të goditur Rankoviçin, ministrin e tij serb, i cili bashkëpunonte fsheurazi me qeverinë turke për të shpërngulur shqiptarët në kufi me kurdistanin turk. Libri bën një analizë antizyrtare të historisë politiko-ekonomike të Britanisë dhe Anglisë si rrallëkush, dhe shpjegon shkaqet e vërteta, sipas tij, të Luftës. Thjesht një libër që s'të lë të vdesësh budalla.