I ri Libri i Enokut Shiko më të madhe

Libri i Enokut

Enoku A-008415

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri i Enokut konsiderohet të jetë shkruar nga Enoku, profesi që i përket brezit të shtatë pas Adamit. Konsiderohet si një libër apokrif, si dhe pjesë e Pseudepigraphas (fjalë për fjalë do të thotë “i atribuar në mënyrë të rreme” është një koleksion veprash që supozohet se janë shkruar nga një personazh biblik), megjithëse nuk është pjesë e Apokrifës kanonike.

Më shumë detaje

1000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Helga's Secrets
ISBN9789928091161

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Dikur konsiderohej me origjinë të krishterë për shkak të referencave të tij të dukshme për Krishtin, dhjetë fragmente të Librit të Enokut janë gjetur në Kumran, në Rrotullat e Detit të Vdekur, dihet se ka ekzistuar në formën e tij të tanishme që të paktën nga shekulli II para Krishtit. Libri besohej se ishte kompozuar nga Enoku, stërgjyshi i Noes. Shumica e kritikëve dhe studiuesve besojnë se ai lloj në shekullin e II para Krishtit dhe ishte një koleksion veprash që përfshin shkrime edhe për shekullin I para Krishtit. Disa besojnë se ai përmban fjalët aktuale të Enokut dhe se është transmetuar gjatë shekujve. Nuk ka asnjë mënyrë reale për të ditur me siguri nëse është kështu. E vetmja gjë që dimë me siguri është se fragmente të librit datojnë që në shekullin II para Krishtit.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
ISBN9789928091161
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë