Imperium - Kush e manipulon Evropen Shiko më të madhe

Imperium - Kush e manipulon Evropen

Grup autorësh A-007674

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kultura Klasike ka se çfarë të na mësojë. Idetë e saj ishin që të gjitha për një rreth të gjerë (ekzoterike): Sokrati i kryente predikimet e tij filozofike në agora1. Në rastin tonë, pamja e Lajbnicit apo Dekartit, duke kryer një aktivitet të tillë, do të ishte më se qesharake, pasi filozofia Perëndimore i përket një numri të vogël njerëzish.

Por, çdo Kulturë, madje edhe ajo ekzoterike Klasike, është e kufizuar në shprehjen e saj të plotë, në çfarëdo drejtimi për nivele të caktuara të popullsisë në zonên e saj. Kultura, nga vetë natyra e saj, është selektive, ekskluzive.

Më shumë detaje

998 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Helga's Secrets

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kombet, format e mendimit, format e artit dhe idetë që janë shprehje e zhvillimit të një Kulture, janë gjithmonë nën kujdesin e një grupl relativisht të vogel. Sa i madh është ky grup, sa lehtë mund ta plotësojë veten ai, kjo varet nga karakteri i Kulturës.

Në këtë drejtim, Kultura Klasike ka se çfarë të na mësojë. Idetë e saj ishin që të gjitha për një rreth të gjerë (ekzoterike): Sokrati i kryente predikimet e tij filozofike në agora1. Në rastin tonë, pamja e Lajbnicit apo Dekartit, duke kryer një aktivitet të tillë, do të ishte më se qesharake, pasi filozofia Perëndimore i përket një numri të vogël njerëzish.

Por, çdo Kulturë, madje edhe ajo ekzoterike Klasike, është e kufizuar në shprehjen e saj të plotë, në çfarëdo drejtimi për nivele të caktuara të popullsisë në zonên e saj. Kultura, nga vetë natyra e saj, është selektive, ekskluzive.

Përdorimi i fjalës në kuptimin personal - një njeri i kulturuar" - përshkruan një njeri jo të rëndomtë, një njeri, mendimet dhe qëndrimet e të cilit, janë të renditura dhe të artikuluara.

I kulturuar, në kuptimin personal, do të thotë i përkushtuar ndaj diçkaje përtej vetes dhe mirëqenies s rrethit të ngushtë familjar.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe472
V. Bot2021
GjuhaShqip