I ri Parajsa Shiko më të madhe

Parajsa

Dante Alighieri A-000285

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

E treta "sublimis cantica" - sic e quajti autori i saj me vetedije dhe bukuri te thelle, - permban ne vetvete dicka te paperseritshme, qe e dallon nga te gjitha krijimet e tjera te letersise 

Më shumë detaje

46 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928313881

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Këtu qe e pafaj rranja njerzore/ frute këtu gjithmonë ka dhe pranverë”.

Mbretëria e dytë danteske, “atje ku shpirti njerëzor pastrohet/ dhe i denjë ai bahet për me hypë në qiell”, është, nga të tria, ajo që sjell në strukturën e saj, si fizike ashtu dhe morale, risinë më të madhe të trillimit artistik: mund të thuhet, madje, që është një botë, si në pamje ashtu dhe në frymë, vetëm danteske. Qarkullon nëpër gjithë “Purgatorin” një atmosferë që nuk përcaktohet lehtë, si një magji e thellë, që e mbështjell lexuesin qysh nga fillimi dhe e shoqëron në prag të Parajsës: të kapësh frymën e ajrisë delikate që mbështjell çdo gjë, është rruga për të kuptuar “Purgatorin” dantesk në bukurinë e thellë që e dallon.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
ISBN9789928313881
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiPashko Gjeçi