I ri Republika e Platonit Shiko më të madhe

Republika e Platonit

Alain Badiou BPS0086

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këto mbi 500 faqe dialogë, ku toni është herë i zjarrtë, herë lozonjar dhe i mbushur me humor, autori prek shumë nga temat e tij më të përzemërta: detyrat e filozofit dhe kuptimi i filozofisë, lidhja mes kësaj dhe dashurisë, politika dhe "gjëja e përbashkët", e kështu me radhë.

Më shumë detaje

110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët522
ISBN978-9928-185-64-8

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Sipas modelit të Republikës, por duke e rimarrë e rilexuar në mënyrë eklektike tekstin e filozofit grek të lashtësisë, duke e furnizuar bisedën me referenca kulturore të 25 shekujve të fundit të qytetërimit perëndimor, Badiou përdor dialogun sokratik si formë për t'iu qasur edhe një herë temave themelore të filozofisë: drejtësia, politika, e vërteta, në një përpjekje të re për të zbuluar domethënien e tyre sot.

 

 

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët522
ISBN978-9928-185-64-8
Titulli origjinalLa République de Platon
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElvis Hoxha