Cmim i reduktuar! Makbethi Shiko më të madhe

Makbethi

Uilliam Shekspir VEC0011

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Makbethi" besohet të jetë shkruar rreth vitit 1605 dhe është tragjedia më e tmerrshme që ka dalë nga pena demoniake e Shekspirit. Asnjë vepër tjetër teatrale nuk përmbledh në kaq pak hapësirë një gjëmë aq të madhe ngjarjesh tronditëse e rrënqethëse sa kjo tragjedi. Njëkohësisht, është edhe më e lehta për t'a kuptuar, falë zhvillimit të qartë e natyral të subjektit, me një aksion të rrjedhshëm derisa arrin në kulm me simplicitet e shpejtësi klasike. Ky është një botim luksoz i përkthimit unik të Fan S. Noli.

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
Fletët145
ISBN9789928430663

680 Lekë

-15%

800 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Subjekti i tragjedisë "Makbeth" është marrë nga "Kronika" e Holinshedit, por është trajtuar pa u marrë shumë parasysh detajet historike. Vepra pasqyron tërë historinë e Skotlandës, kritikon sistemin terroristik të guvernës, si përgjigje për Machiavellin si dhe është tragjedia e ambicies kriminale, mëkati dhe punitja jo në Ferrin tjetër, por në Ferrin e kësaj jete.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët145
ISBN9789928430663
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
PërkthyesiFan. S. Noli