I ri Gjuha e Shkipërtarëve Shiko më të madhe

Gjuha e Shkipertareve

Josef Ritter Von Xylander BEM0114

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Josef Ritter Von Xylander e ka realizuar këtë studim në fillim të shekullit të XVIII, duke e “certifikuar” punën e tij në Akademinë e Shkencave të Suedisë dhe duke hapur kështu një fushë të re pamje dhe studimi për gjuhën shqipe nga personalitete të famshme të gjuhësisë në Perëndim. Vepra është shkruar në vitin 1835 dhe sjellja në shqip me vonesë, sjell një sfidë për studiuesit e origjinës së gjuhës shqipe dhe të popullit shqiptar

Më shumë detaje

101 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët288
ISBN9789994324101

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori i ka kushtuar rëndësi studimit të gramatikave të shqipes që kanë bërë pararardhësit si Lecce, Leake por edhe ka studiuar përkthimet në shqip të Biblës (teksti i vitit 1827). Pjesë e punimit janë edhe fjalorët shqip – gjermanisht, gjermanisht-shqip si dhe të dhënat mbi origjinën dhe afërsinë fisnore të gjuhës shqipe.

Në fund ka një studim mbi opinionet rreth gjuhës shqipe, ku i referohet teorive të Leibnizit, Thuman, Herder, Malte – Brun, Adelung, Pouqeville, J. S. Vater, Eduart Leake, Kramer, etj. Sipas Xylanderit, shqiptarët janë pasardhësit e drejtpërdrejtë të ilirëve.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët288
ISBN9789994324101
Titulli origjinalDer sprache der Albanesen oder Schkipetaren
RedaktoriOriana Osmani
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlbert Gjoka, Frida Vokopola