Saxa loquuntur -​ Gurët flasin Shiko më të madhe

Saxa loquuntur -​ Gurët flasin

Exhlale Dobruna-Salihu BEM0079

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Studimet e analizat për gjetjet arkeologjike, që kryesisht kanë të bëjnë me trojet dardane janë përmbledhur në një libër.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët630
ISBN9789951240154

2 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Saxa Loquuntur” (Gurët flasin) i arkeologes Exhlale Dobruna-Salihu në tre kapituj trajton monumentet e pjesës qendrore të Dardanisë (Kosovës) ato të tërë Dardanisë dhe monumentet e trevave të tjera ilire, shkruan sot “Koha Ditore”.

Duke filluar nga ecuria e arkeologjisë në Kosovë, autorja ofron të dhënat për punën në fushën e arkeologjisë antike që nga fillet e saj në gjysmën e dytë të shekullit XIX dhe këtë e ka bërë përmes një analize të sfidave, mangësive, rezultateve dhe perspektivës së mëtejshme.

Mbi të gjitha, “Gurët flasin” është cilësuar si një studim kompleks për dëshmitë e dardanëve e të ilirëve.

Historiani i artit, Hivzi Muharremi, njëherësh recensent i librit, ka thënë se “Gurët...” si një përmbledhje komplekse e punimeve bazohet në trevën nga e cila janë trajtuar monumentet në një pjesë të mirë të botuar për herë të parë ku prin ajo dardane e ndarë në tre kapituj...

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët630
ISBN9789951240154
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri