Cmim i reduktuar! Perkulja dhe renia e tiranise shqiptare 1991 - 1996 (Volumi 3) Shiko më të madhe

Perkulja dhe renia e tiranise shqiptare 1991 - 1996 (Volumi 3)

Spartak Ngjela UE0040

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Frika dhe gënjeshtra, të tremburit dhe të gënjyerit ishin hedhur në revoltë. Populli po bërtet për mua. Ai më do shumë. Gabohesh! sepse, po të të shihte të varur, do të kish bërtitur edhe më shumë /A do të vijonte ende tirania shqiptare?

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9789995639921

1 200 Lekë

-20%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vëllimi i tretë i Përkulja dhe rënia e tiranisë shqiptare përshkruan ngjarjet e viteve 1991-1996. Spartak Ngjela dokumenton dhe interpreton ngjarje brenda rrezes politike: roli i Ramiz Alisë në krijimin e disidencës politike dhe periudha e parë berishiane ndërmjet zgjedhjeve të marsit 1992 dhe zgjedhjeve të majit 1996. Kronikat e interpretuara të Ngjelës i kushtohen Gramoz Pashkos dhe Azem Hajdarit. Ngjela u jep atyre statusin e opozitarëve të parë në një kohë kur, ai vetë, e shihte veten gjallë dhe avokat, ndërsa tani në garën e radhës kandidat për deputet. Libri është i ndarë në 29 kapituj me fakte reale dhe nxjerr në pah dy defekte të politikës shqiptare: mungesën e kompromisit dhe konsensusin. Përkulja dhe rënia e tiranisë shqiptare është një cikël me tre vëllime. Vëllimi i parë prek periudhën e diktaturës komuniste në vitet 1957- 2010, ndërsa vëllimi i dytë vitet 1975 -1991. I treti paraqet periudhën mes viteve 1991-1996. Pritet që avokati Ngjela të sjellë për lexuesin edhe një vëllim të katërt që do përmbyllë këtë cikël.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe472
ISBN9789995639921
V. Bot2013
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë