Cmim i reduktuar! Shqipëria dhe nacionalizmi shqiptar në Perandorinë Osmane Shiko më të madhe

Shqipëria dhe nacionalizmi shqiptar në Perandorinë Osmane

Bozbora Nuray BDI0174

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Përcaktimi i kufijve të këtij studimi, duke pasur parasysh nacionalizmin shqiptar, organizimin social dhe pozitën e shqiptarëve në strukturat shtetërore turke, e bëri të domosdoshëm zgjerimin e librit si për nga përmbajtja, ashtu edhe për nga shtrirja historike." - Autoria

Më shumë detaje

9 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët278
ISBN9789992747889

680 Lekë

-15%

800 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky studim lindi si fryt i një interesimi të veçantë për të hulumtuar lidhjen e ngushtë midis strukturës shtetërore dhe lëvizjeve nacionaliste brenda kufijve të Perandorisë Osmane. Përzgjedhja e nacionalizmit shqiptar si objekt studimi është bërë për tri arsye: Së pari, nacionalizmi shqiptar zë një vend të veçantë ndërmjet lëvizjeve nacionaliste të kristianëve të Ballkanit gjatë shekullit XIX. Së dyti, shqiptarët kanë një formë të organizimit social që është i ndryshëm nga ai i racave të tjera të rajonit. Së treti, kjo është më e rëndësishmja, pozita që shqiptarët zunë në strukturat shtetërore si element mysliman i Perandorisë Osmane. Bozbora Nuray është Asistente Profesore në Departamentin e Shkencave Politike dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare pranë Universitetin Marmara të Stambollit dhe njëkohësisht shkrimtare.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët278
ISBN9789992747889
RedaktoriFerit Duka
V. Bot2002
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDritan Egro
HistoriShqipëria