Cmimi i lirise - nje histori e Evropes Qendrore dhe Lindore nga Mesjeta deri ne kohen e sotme Shiko më të madhe

Cmimi i lirise - nje histori e Evropes Qendrore dhe Lindore nga Mesjeta deri ne kohen e sotme

Piotr S. Wandycz MO0068

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Çmimi i lirisë shqyrton dhe shpjegon historinë magjepsëse dhe të ndërlikuar të Europës Qendrore e Lindore, vendet e sotme të Republikës Çeke, Hungarinë etj. Autori hulumton çështje dhe polemika të tilla si tensioni mes vendeve të zhvilluara industriale të Perëndimit dhe vendeve agrare të Europës Qendrore dhe Lindore.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MORAVA
ISBN978-99956-26-58-7

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ndërsa vendet e Europës Qendrore dhe Lindore ndryshuan dramatikisht nga njëri-tjetrin, autori pohon se ato u lidhën nga një bashkësi e caktuar fatesh. Këto të fundit krahasohen duke i ndjekur pas, që prej epokës së Mesjetës dhe erës së Modernitetit të hershëm, deri në shekujt XIX dhe XX. Gjatë këtij hulumtimi del në pah se nuk ishte e rëndësishme që Republika Çeke, Hungaria dhe Polonia ishin kombet e parë të ish-bllokut Sovjetik që u pranuan në NATO dhe po njësoj, vendet e para që zgjeruan Bashkimin Europian. Kësisoj, një kuptim i këtyre eksperiencave, kontributeve dhe pozicionit të tyre brenda komunitetit europian të kombeve, do ta pasuronte gjerësisht dijen tonë mbi të shkuarën dhe të tashmen e Europës.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe388
ISBN978-99956-26-58-7
V. Bot2009
VendodhjaTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDritan Thomollari