Kosova dhe Enver Hoxha

Esat Myftari SP0031

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Zbardhen për herë të parë dokumentet e deklasifikuara dhe dëshmitë rreth raporteve që pati Enver Hoxha me Kosovën gjatë periudhës 50-vjeçare të sistemit komunist.  Autori i librit Esat Myftari ka shfrytëzuar të gjitha raportimet e diplomatëve dhe njohjet mes diktatorit Hoxha me lidershipin kosovar;  Fadil Hoxha, Ali Shukria, Veli Deva, Xhavit Nimani, Ismet Shaqiri, por edhe persona të shkolluar në Shqipni. A e shiti Enveri Kosovën? A bëri atë që mund të bënte? Roli i Titos dhe Jugosllavisë

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Princ
ISBN9789928428721

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

A e shiti Enver Hoxha Kosovën? Kjo është pyetja që ka ngjallur debate përherë dhe ka pasur shumë konfrontime mes palëve. Në këtë zjarr ka hyrë edhe studiuesi dhe ish-diplomati Esat Myftari, i cili, bazuar në përvojën personale si “emigrant kosovar”, historinë e jetës së tij, por edhe te dokumentet e deklasifikuar, ka sjellë përmes shtëpisë botuese Princi librin “Kosova dhe Enver Hoxha.

Myftari e akuzon Enverin se e ka përdorur Kosovën që në gjenezën e karrierës së tij poolitike, sidomos kur iu nënshtruar Miladin Popoviçit. Autori ka trajtuar në këtë libër tre perudhat: vitet ’50, koha e Raknoviçit dhe shpallja republikë e Kosovës dhe revoltat e viteve ’80.

Historia ka treguar se sa herë ka pasur një zhvillim në Prishtinë, diçka ka ndodhur në Tiranë, dhe anasjelltas. Këtë kostaton edhe Esat Myftari, i cili për herë të parë thotë se edhe Plani i Luftës së bërë nga Ushtria e Shqipërisë për sulmin e Jugosllavisë ishte një besëprerje e Enverit për rininë kosovare.

Përmbajtja

PARATHANJE (13)

MIRËNJOHJE (18)

SHKURTESAT (19)

Pjesa e parë

KAPITULLI I PARË:

RIVENDOSJA E MARRËDHANIEVE ME JUGOSLLAVINË (21)

Anketa e Halim Ramohitos     27

Lëvizjet jugosllave                   28

Raporti i Bedri Spahiut 32

Amnistia     37

Vizita në Kosovë  39

Efektet mbi emigracionin jugosllav në Shqipni    41

Nostalgji     44

Shtrimja e kontakteve    47

Prishja e dytë e marrëdhënieve me jugosllavët     49

KAPITULLI I DYTË:

LARGIMI I RANKOVIQIT (55)

Bilanci i pjesshëm i krimeve    56

Diskutimi popullor dhe ideja e Kosovës republikë        62

500 vjetori i vdekjes së Skënderbeut 66

Demonstratat e nandorit të vitit 1968        78

KAPITULLI III:

DRITËHIJET E MARRËDHANIEVE SHQIPNI- KOSOVË (86)

Diskutimi i amendamenteve    86

Vizita e Titos në Kosovë – prill 1971         89

Kundërsulmi serb 95

Përmbajtja

Takimi F. Hoxha-L. Seiti                   97

Regjistrimi i popullësisë          104

Historia kombëtare                  107

Katekizmi komunist i sjelljes së shoqnuesit         110

Miratimi i amendamenteve      113

Pirueta e Titos      115

KAPITULLI IV:

MARRËDHANIET MIDIS UP DHE USHT (119)

Studiuesit kosovarë në kontakt me ata shqiptarë 124

Tri oferta për studenta kosovarë                126

Marrëdhaniet Shkodër-Gjakovë                 131

Kushtetuta e vitit 1974            131

KAPITULLI V:

1. KULTURA (136)

Letërsia                139

Vox popoli, vox dei vs vox clamantis in deserto 145

Gjuha standarde            150

Fjalori                  155

Kristaq Prifti, Idriz Ajeti                   156

Politika e Botimeve        157

2. NË PRAG TË REVOLTËS (162)

Vizita e Titos në Kosovë                   170

Arrestimet në Kosovë              175

Mehmet Shehut me Branko Komatinën      181

Vdekja e Titos      84

Gjendja shpirtnore e disa intelektualëve     188

Biseda e Sokrat Plakës me Fadil Hoxhën   191

3. REVOLTA (196)

Reagimi serbo-malazez  203

Parullat       204

Qëndrimi i shtetit shqiptar      207

Reagimi i shteteve          210

Turqia                  211

Gjermania            215

Bullgaria              219

Përmbajtja

Reagimet e emigracionit pranë OKB-së 222

Diferencimi politik                  228

Diferencimi akademik    231

Zbutja                   232

Organizatorët                 236

Platforma “Nesti Nase”  242

Pjesa e dytë

ÇESHTJA “KAPLLAN RESULI” (249)

LEXIMI POSTUM I GËRVALLËS (256)

Dalja në skenën politike          259

Letra e parë për Enverin                   262

Letra e dytë për Enverin          265

Jusufi si pengesë            272

Atentati                273

MAHMUT BAKALLI (276)

Pamja e parë e Kosovës në fatin e ri           278

Gjyqet e shkrimtarëve             283

Pamja e dytë e Kosovës në fatin e ri           284

Pse e urrenin Bakallin             286

Beogradi e urrente Bakallin sepse: 287

Tirana enveriste e urrente Bakallin sepse:  288

SHTETI ENVERIST DHE REXHEP QOSJA (293)

EPILOG (307)

TREGUES MATERIALESH ARKIVORE (315)

PAMJE TË KABLLOGRAMEVE (361)

BIBLIOGRAFIA (366)

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789928428721
Titulli origjinalPrinci
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë