Berati, pasuria ndertimore e kulturore e trasheguar ne shekuj Shiko më të madhe

Berati, pasuria ndertimore e kulturore e trasheguar ne shekuj

Dritan Çoku MAS0096

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër përbën një tjetër vëllim studimor në evidentimin e trashëgimisë tonë kulturore, duke u fokusuar në njërin prej qyteteve më të rëndësishme në Shqipëri përsa i përket sintezës së bashkëjetesës qytetërimore dhe kulturore, si dhe pasurisë së madhe materiale dhe shpirtërore të trashëguar ndër shekuj në këtë trevë.

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319975

7 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri shqyrton aspekte të trashëgimisë arkitekturore të një qyteti i cili mendohet se ka një jetëgjatësi prej njëzet e pesë shekujsh. Studimi i autorit mbi gjinitë e ndryshme ndërtimore të Beratit bazohet në gjendjen faktike të ndërtimeve të vjetra që trashëgojmë sot, në burime dokumentare, në të dhëna mbishkrimore, në literaturën e botuar, gravura, foto të vjetra e të reja etj.

Ky inventarizim i trashëgimisë arkitekturore dhe kulturore të Beratit ndahet në pesë kapituj: në kapitullin e parë sillen ndërtimet mbrojtëse (fortifikimet), në dy kapitujt vijues ndërtimet e kultit, më pas ndërtimet inxhinierike, për t’u përmbyllur me kapitullin e fundit të banesës beratase.              

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe472
ISBN9789928319975
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë