Historia osmane dhe institucionet Shiko më të madhe

Historia osmane dhe institucionet

Mehmet Maksudo?lu MAS0026

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Kjo vepër e Prof. Dr. Mehmet Maksudo?lu, Historia Osmane dhe Institucionet vjen në ribotimin e saj të tretë në gjuhën shqipe. Qoftë për nga metodologjia, qoftë për nga analiza krahasimtare, qoftë për nga përfundimet historike të shumë elementëve të periudhës Osmane, ky libër përbën një tekst të rëndësishëm studimor në këtë fushë.

Më shumë detaje

200 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789751742018

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kjo vepër e Prof. Dr. Mehmet Maksudo?lu, Historia Osmane dhe Institucionet vjen në ribotimin e saj të tretë në gjuhën shqipe. Qoftë për nga metodologjia, qoftë për nga analiza krahasimtare, qoftë për nga përfundimet historike të shumë elementëve të periudhës Osmane, ky libër përbën një tekst të rëndësishëm studimor në këtë fushë. Edhe pse për historinë Osmane janë shkruar shumë libra në gjuhët perëndimore, ato shpeshherë janë mbështetur në burime dytësore, duke mos e qartësuar plotësisht të vërtetën historike. Profesori pa dashur ti kundërvihet literarurës jo serioze, parashtron idene që për të shkruar për këtë periudhë duhet mbështetur në burime osmane të historisë dhe jo në deduksione dhe përfundime empirike. Kjo edhe në mbështetje të burimeve perëndimore, ku gjenden referencat e shumta të akademikëve si: D. E. Pitcher, H. A. Gibbons, Stanford. J. Shaw etj. Edhe pse me një eksperiencë të madhe dhe një njohës shume i mirë i historisë osmane, ribotimi i disahershëm i këtij libri i ka dhënë mundësinë prof. Maksudo?lu që të përmirësojë lënden nga puna studimore e përditshme. Historia Osmane ndahet në tri pjesë kryesore: 1 Pjesa e parë (12891453), që pasqyron Themelimin e Devletit Osman. 2 Pjesa e dytë (14531699), që ka të bëjë me Shtrirjen e Devletit. 3 Pjesa e tretë (16991922) tregon Rënien graduale të Devletit Osman. Literatura në këtë libër, është marrë kryesisht nga burime bashkëkohore osmane. Duke treguar ngjarje të ndryshme kam bërë një gjykim nëpërmjet sfondit të tyre, dhe në disa raste kam paraqitur krahasimin me situatën në vënde të tjera në të njëjtën kohë. Një krahasim i tillë, mund të jetë mënyra më e mirë për të kuptuar dhe vlerësuar faktet dhe ngjarjet. Jam përpjekur gjithashtu, ta shikoj entitetin sociopolitik Osman, ashtu si ata e perceptonin atë, duke i mbështetur faktet sipas rrethanave dhe kushteve të tyre.

Të dhëna

Faqe643
ISBN9789751742018
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEnilda Meidani