I ri Mesim hyres Shiko më të madhe

Mesim hyres

Dhanil Voskopojari A-008410

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Lexuesi njihet në këtë monografi me Mjeshtër Dhanilin, mësuesin voskopojar arumun të fillimshekullit të XIX dhe produktin e tij letrar-didaktik në katër gjuhë të ndryshme ballkanike, që gjëllijnë ende sot e gjithë ditën të përçudnuar në limbin etnonacionalist ballkanik, falë interpretimit aspak fatlum të ndonjë kumti që shoqëron pjesën e tij hyrëse.

Më shumë detaje

1000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Berk
ISBN9789928368034

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përditësimi me qerthullin problematik që rrok veprën dhe personalitetin e autorit të saj kundrohet prej studiuesit të këtij botimi edhe si detyrim moral-profesional ndaj lexuesit sqimatar shqiptar dhe arumun në kohën tonë, ndërkohë që qëllimi kryesor jet dhe mbetet botimi kritik i tekstit shqip në botimin e tij të parë në vitin 1802, i cili nuk është bërë ende si i tillë pronë e rretheve shkencore-intelektuale në hapësirën kulturore shqipfolëse.

Të dhëna

Faqe200
ISBN9789928368034
Titulli origjinalEisagogiki didaskslia
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBardhyl Demiraj