Roma dhe Iliria Shiko më të madhe

Roma dhe Iliria

Daniel Dzino A-007664

Libër i ri

1000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Helga's Secrets
ISBN9789928090997

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mbetet një kuriozitet historik se si një territor kaq i gjerë përtej detit nga Italia mbeti pothuajse i paprekur nga ekspansionizmi romak deri në fund të shekullit të parë p.K. Gjeografia është sigurisht një arsye për pushtimin e vonuar, pasi terreni i ashpër dekurajonte planet e ndonjë pushtuesi të mundshëm për t'u zgjeruar nga bregu lindor i Adriatikut më tej në kontinent. Një politikë afatgjate e pushtimit kërkonte kryesisht një ndryshim në qëndrimin romak ndaj mendimit strategjik, i cili u zhvillua pasi i ashtuquajturi Revolucioni Romak riformoi thelbin e res publica, duke e vendosur tërë fuqinë e makinës ushtarake romake në duart e një personi të vetëm, Pas ketij ndryshimi, pushtimi i zonave brenda kontinentit Evropian varej nga nje fushatë ushtarake e planifikuar me kujdes e zbatuar në disa faza

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe409
ISBN9789928090997
V. Bot2021
VendodhjaTirane