Kadare i denoncuar Shiko më të madhe

Kadare i denoncuar

Dashnor Kaloçi UE0026

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Dokumente të panjohura arkivore të Sigurimit të Shtetit dhe Komitetit Qendror të PPSH-se, të klasifikuara "Tepër Sekret", me procesverbale të mbledhjeve të Lidhjes së Shkrimtarëve, analiza, kritika, dëshmi, raporte, relacione, akuza e denoncime ndaj shkrimtarit Ismail Kadare: Janë 31 dokumente të rralla që dalin në dritë për herë të parë, falë përkushtimit të autorit, dhe i përkasin një periudhe 1960-1980. Libri sjell anën e pazbardhur mirë mes artit dhe sistemit komunist, Sigurimit dhe Kadarese, ku preken dhe publikohen shumë dëshmi e krime edhe të protagonistëve të jetës kulturore e publike të ditëve tona.

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9789928190628

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Faqe304
ISBN9789928190628
Titulli origjinalUET Press & MAPO Editions
V. Bot2015
VendodhjaTirane
Numri i botimeveParë