I ri Berlini 1945 - Maji i Fitores Shiko më të madhe

Berlini 1945 - Maji i Fitores

Bashkim Zeneli A-006256

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ndërsa bota përkujtoi 75 vjetorin e mbarimit të Luftës II Botërore, diplomati i njohur shqiptar Bashkim Zeneli sapo ka përfunduar librin e tij të radhës "Berlini 1945 - Maji i Fitores", botim i UETPress.

Më shumë detaje

496 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928320377

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Që nga janari i vitit 1945 Hitleri u largua nga zyra e tij dhe u vendos në bunkerin poshtë godinës së Kancelarisë , për të kaluar aty 105 ditët e fundit të jetës së tij dhe të Luftës së Dytë Botërore; çfarë ka ndodhur në atë bunker në ato 105 ditë, mbledhjet e përditshme të Hitlerit me kabinetin e tij dhe gjeneralët madhorë; gjendja e tij e rënduar psikologjike, qetësuesit, dridhjet e forta të trupit; Testamenti që la, urdhërat për ta kthyer Berlinin në Tokë të Djegur; vetëvrasja e tij dhe e bashkëpunëtorëve të tij; si u helmuan me të njejtin helm bashkëshortja e tij e një dite Eva Braun dhe ajo e Gëbelsit, e cila helmoi 6 fëmijët e saj të mitur, emrat e të cilëve fillonin që të gjithë me gërmën H, në nderim të Fyhrerit që veneronin.

Pas rënies së Murit të Berlinit, filloi të flitet për ngjarjet e atyre ditëve agonike, por Bashkim Zeneli me shqisën e mprehtë të diplomatit sheston dëshmitë e protagonistëve dhe analizat e autorëve të ndryshëm, për të sjellë në një dritë të re kontekstin historik dhe njerëzor, atmosferën në nivel të gjerë gjeopolitik, kulisat e kancelarive më të rëndësishme të botës dhe artin e negocimit të liderëve në secilin prej kampeve të mëdha, perëndimor dhe lindor; përjetimin e ngjarjeve nga ata që i jetuan dhe ata që i treguan.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe318
ISBN9789928320377
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriEuropa