I ri Hyrje ne gjuhesi Shiko më të madhe

Hyrje ne gjuhesi

Anastas Dodi A-004155

Libër i ri

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Naimi
Fletët304
ISBN9789928234421

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një vepër manuale për gjuhësinë

Prof. Anastas Dosi është themelues i studimeve shkencore moderne të fonetikës së gjuhës shqipe. Një varg termash (shqip) të fonetikës dhe fonologjisë lidhen me emrin e tij... Formimi i si albanolog bëri që ai të japë një kontribut të gjerë në gjuhësinë shqiptare. Manuale të tilla si ky botim i ri me titullin “Hyrje në gjuhësi”, për fusha të rëndësishme dhe kaq të gjera, përbëjnë një kontribut të rëndësishëm. Profesor Anastas Dodi u ka lënë studentëve dhe departamentit, ku kontribuoi për vite të tëra, mendimin e tij nëpërmjet këtij libri në dorëshkrim. Përvoja shumëvjeçare kërkimore dhe pedagogjike e profesorit bën që të kemi përpara një manual ku parashtrohen shkollat teorike dhe studimi i koncepteve të gjuhësisë, por edhe zhvillimi në kohë, sipas disiplinave të ndryshme. Profesori është kujdesur gjithashtu të shmangë mbingarkesën e njohurive, por edhe atë terminologjike.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët304
ISBN9789928234421
RedaktoriProf. dr. Aljula Jubani; Prof. dr. Dhimitri Bello
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë