I ri Studime përmbi etimologjinë dhe fjalëformimin e shqipes Shiko më të madhe

Studime permbi etimologjine dhe fjaleformimin e shqipes

Norbert Jokli BCA110

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vepra shkencore e Norbert Jokl në fushën e studimeve mbi gjuhën shqipe ka tematikë më të gjerë se e pararendësve. Ajo rrok historinë e periudhave të kaluara të gjuhës e zbret gjer në shkallën moderne. Edhe në tematikë ajo paraqet diçka tërësore, një sistem në vetvete. Ky botim vjen fal përkthimit të gjuhëtarit të njohur Eqrem Çabej

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
Fletët178
ISBN9789995635374

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Norbert Jokl ndërmori gjurmime të thelluara në fonetikë, morfologji, leksik, etimologji, histori gjuhësore, dialektologji, si dhe në zhvillimin e shqipes si gjuhë shkrimi dhe si gjuhë letrare. Ndjekës i metodës "fjalët dhe sendet", ai u nis nga rrethanat e brendshme të shqipes, pra nga brenda jashtë e jo nga jashtë brenda. Jokli zgjeroi e thelloi qenësisht njohjen gjuhësore të shqipes me botimet e tij.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët178
ISBN9789995635374
RedaktoriAnna Shkreli
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEqrem Çabej