Gjuha kozmike – vol. 1 Shiko më të madhe

Gjuha kozmike – vol. 1

Agron Dalipaj BEM0111

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër ka pasur indicjen në polemikat e nxehta që janë bërë në rrjetet sociale rreth origjinës së shqipes dhe ka vijuar për tu shfaqur si një përpjekje për të shpjeguar origjinën e shumë fjalëve origjinale të gjuhës tonë, si dhe raportet që ka me fjalët e huaja. Autori është përballur me kritika rreth zbatimit të parimeve të disiplinës së etimologjisë. Libri ka dy vëllime, dhe më poshtë gjeni vëllimin e parë

Më shumë detaje

33 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët208
ISBN9789928167507

700 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmes kësaj studimi Agron Dalipaj shfaq tezën e tij se shqipja jo vetëm është një gjuhë gjithëpërfshirëse, por ajo mban të mbërthyer misterin e të gjitha gjuhëve, mënyrën e krijimit të tyre dhe kuptimin e çdo fjale që ato përdorin.

Sipas Dalipajt, kjo fuqi e veçantë dhe ky rol që luan, e bën atë të shfaqet si një gjuhë e përbotshme, e thënë ndryshe, si një gjuhë kozmike.

Autori është ndikuar shumë nga tezat e Petro Zhejit, por ka përdorur edhe një sërë analizash dhe metodash të ndryshme për të nxjerrë rezultatet në kuptimin semantik të fjalëve të gjuhës tonë

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët208
ISBN9789928167507
RedaktoriJorida Isufaj
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë