Shqipja, nena e gjuheve Shiko më të madhe

Shqipja, nena e gjuheve

Zef Krispi PL0017

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Gjuha shqipe ka qenë një nga trungjet e para, prej nga buroi më pas ajo gjuhë hyjnore e helenëve që mahnit dhe kënaq pa pushim të gjithë njerëzit me shije. 

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995676209

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vështrim mbi gjuhën shqipe ku tregohet natyra e saj si gjuhë e zanafillës dhe gjurmohet lashtësia e largët, deri të pellazgët, frigjët, maqedonasit dhe eolët primitivë dhe që është, në pjesën më të madhe, nëna e gjuhës së lashtë greke. Duke gjurmuar origjinën e gjuhës greke, është një gjë e bukur të shohësh se si ajo të kthen, në pjesën e saj më të madhe, te shqipja. Si nuk u dashka, pra, të ngjallë një interes të madh kjo gjuhë, mbase më e lashtë se greqishtja dhe, në thelb, gjuha me të cilën flitej në shekujt para Homerit ? Dardanët frigj dhe pellazgët, popuj, pa dyshim, më të lashtë se helenët, kishin të njëjtën gjuhë, gjurmët e së cilës vërehen sot te gjuha shqipe ... Gjuha shqipe ka qenë një nga trungjet e para, prej nga buroi më pas ajo gjuhë hyjnore e helenëve që mahnit dhe kënaq pa pushim të gjithë njerëzit me shije. Një vëzhgim i ri dhe i rëndësishëm tregon karakterin pellazgjik të gjuhës shqipe, ngaqë, sipas Herodotit, emrat e shumë perëndive greke vijnë nga gjuha pellazge... Përkthimi cilësor dhe i kujdesshëm i studiuesit dhe përkthyesit Taulant Hatia është pajisur edhe me shënime ndihmëse dhe shqiptimin e termave greqisht.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789995676209
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveParë