I ri Moderniteti i lëngët Shiko më të madhe

Moderniteti i lëngët

Zygmunt Bauman BPS0064

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë tekst të rëndësishëm, Zygmunt Bauman fut një koncept që e ka përcaktuar më shumë se çdo koncept tjetër vizionin e tij për shoqëritë bashkëkohore: moderniteti i lëngët.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët309
ISBN9789928185396

1 000 Lekë

Share

Më tepër

Tranzicioni nga moderniteti "i ngurtë" në atë "të lëngët" është zhvendosja nga një botë në të cilën njerëzit përpiqen të krijojnë struktura të ngulitura e të mirërenditura, në një botë ku vetë idetë e rendit dhe stabilitetit nuk kanë më kuptim, një botë në të cilën ndryshimi është e vetmja qendrueshmëri dhe pasiguria e vetmja siguri.

Njëqind vjet më parë, "me qenë modern" nënkuptonte përpjekjen drejt përsosmërisë; sot nënkupton një modernizim kompulsiv, të përhershëm, pa kurrfarë përfundimi të dukshëm apo të dëshirueshëm.

Në "Moderniteti i lëngët", Bauman zhvillon dallimin midis modernitetit të ngurtë dhe atij të lëngët, duke u përqendruar në pesë koncepte që kanë shërbyer për t'i dhënë kuptim jetës sonë të përbashkët: emancipimi, individualiteti, koha/hapësira, puna dhe bashkësia (komuniteti).

Zygmunt Bauman (1925-2017) ka qenë profesor nderi i sociologjisë në Universitetin e Lidsit dhe Varshavës. Në veprimtarinë e tij të gjatë, ai ka spikatur si një ndër sociologët bashkëkohorë më të rëndësishëm e më me ndikim.

Pas "Moderniteti dhe Holokausti" (nëntor 2015), ky është teksti i dytë i këtij autori i botuar nga Pika pa sipërfaqe.

Komente mbi librin

"Zygmunt Bauman renditet ndër ata gjigantë të sociologjisë si: C. S. Wright Mills, Emile Durkheim, Max Webber, të cilët nuk i bën bashkë ndonjë aleancë ideologjike apo disiplinore, por një pasion i moralshëm dhe i thellë."

Contemporary Politcs

"Leximi i veprës së Baumanit është gëzim i vërtetë: është krijues, provokues, jopompoz dhe, më e rëndësishmja, i mbushur me ide të reja dhe sfiduese."

Acta Sociologica

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët309
ISBN9789928185396
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDritan Xhelo