I ri Mbi magjinë Shiko më të madhe

Mbi magjinë

Giordano Bruno A-002169

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Me termin “magji” Xhordano Bruno ka emërtuar të gjitha ato të vërteta që gjenden në brendinë e vetë Natyrës dhe të Shpirtit Universal, të cilat njeriu i ka në panoramën e gjerë të Natyrës, por nuk arrin tí shquajë. Me “magji” është emërtuar gjithashtu e gjithe mencuria e paraardhësve të lashtë, e cila shpesh përqeshej, pasi nuk arrinte të bënte deshifrimin simbolik të kësaj gjuhe, në dukje primitive, por në brendi esenciale

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Akropoli i Ri
Fletët96
ISBN9789928259516

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri “Mbi Magjinë’’ u gjet pa titull dhe u botua për herë të parë vetëm në shekullin e 19, vulos veprën kaq të pasur të filozofit mahnitës së Rilindjes, Giordano Bruno.

Tematologjia e këtij libri rrotullohet përreth interesit të vazhdueshëm të filozofit mbi dijet e epokës së tij: figurave mnimoteknike, mitologjike dhe formave zodiakale, gjuhët simbolike dhe misterioze dhe nuk përbën aspak një manual me udhëzime apo receta yshtjeje.

Ajo që e mahnit Brunon tek energjitë magjike, ndikimet okulte dhe lidhjet që ato krijojnë, nuk është vetëm për rezultatin në vetvete se sa si arsye se përbëjnë një vërtetim të një vazhdimësie shpirtërore të Universit. Me pak fjalë, magjia nuk i intereson për atë që lejon por për atë që presupozon. Kushdo që e njeh këtë vazhdimësi të patretshme të Shpirtit dhe di të lidhet me trupin me një lloj shkakësie, do të gjejë këtu një parim të çmuar si për ta përdorur, si për të studiuar natyrën me mënyrën më të vërtetë.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët96
ISBN9789928259516
Titulli origjinalDe magia
RedaktoriBesjana Ajazi
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArber Metuku