Mosbindja civile Shiko më të madhe

Mosbindja civile

Henry D. Thoreau ZEN060

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mosbindja civile është një ese e shkruar nga amerikani Henry David Thoreau, e publikuar për herë të parë në vitin 1849. Në këtë ese , Thoreau argumenton se individët nuk duhet të lejojnë qeverinë të sundojnë apo atrofizojnë ndërgjegjen e tyre dhe ajo që ata kanë për detyrë është mospranimi në heshtje i këtyre veprimeve që e bëjnë qeverinë t’i kthejë ata në faktorë të padrejtësisë.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789928113801

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pjesë e tekstit të librit:

“Nëse dikush do të më thoshte mua se kjo është një qeveri e keqe sepse taksonte disa mallra të jashtme që vijnë në portet e saj, ka fort të ngjarë që unë nuk do t’ua mbaja për të madhe këtë, sepse unë vetë bëj edhe pa këto. Të gjitha makineritë kanë fërkimet e veta; dhe ka të ngjarë që kjo bën mjaft mirë si kundërpeshë ndaj së ligës. Për çdo rast, është një ligësi e madhe që i trazon këto punë. Por kur fërkimi vjen edhe ha vetë makinën dhe shtypja e vjedhja janë të organizuara, unë them, që ne të mos e mbajmë më tej një makinë të tillë. Me fjalë të tjera, kur një e gjashta e popullisë së një kombi që e ka marrë mbi vete të jetë streha e lirisë, janë skllevër, edhe i gjithë vendi është i përmbysur dhe pushtuar padrejtësisht nga një ushtri e huaj, përballur me ligjin ushtarak, mendoj se nuk është fort herët për njerëzit e ndershëm të rebelohen dhe revolucionarizohen. Ajo që e bën këtë detyrë më urgjente është fakti se atdheu kaq i përmbysur nuk është yni, por jona është ushtria pushtuese”. Çdo ngjashmëri me ngjarjet aktuale, personat e gjallë apo të vdekur nuk është një rastësi.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe56
ISBN9789928113801
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiSonila Danaj