Erosi dhe qyteterimi Shiko më të madhe

Erosi dhe qyteterimi

Herbert Marcuse BUE137

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Erosi dhe qytetërimi është përkthyer në të gjitha gjuhët e botës.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Erosi dhe Qytetërimi, është një prej librave më të shquar të Marcus-it, ku jetësohet ideja e filozofisë sociale të Frojdit, sipas të cilit qytetërimi dhe lumturia janë të paplotësuar dhe gjithnjë nën dhunën e instikteve, që do të thotë se jetohet duke shkelur mbi lumturinë, e cila nënkupton erosin. Nisur nga ky postulat frojdian dhe duke u mbajtur fort në përvojën e ashtuquajtur marksiste , Marcus-i kërkon që të mundësojë dhe të krijojë një shoqëri jo të dhunshme, tek e cila mirëqenia dhe konsumi sjellin zhvillimin e erosit të lakmuar. Ky botim praprihet nga një parathënie politke e autorit.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe255
V. Bot2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlbana Nexhipi