Traktati politik Shiko më të madhe

Traktati politik

Benedict de Spinoza BPS0021

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Traktati teologjiko-politik, për shkak të kritikës së ashpër dhe të tezave liberale, u botua si anonim.

Më shumë detaje

99 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët195
ISBN9789928413666

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në Traktatin teologjiko-politik, Spinoza dha jo vetëm kritikën brilante të lëvizjeve të përgjithshme ideore dhe shoqërore të kohës së tij, por me mendjen e tij të lirë dhe depërtuse përshkroi disa fenomene sociale në një mënyrë që edhe sot në shumë aspekte është aktuale. Pasojat e të gjitha formave të bestytnive janë fatale për njerëzimin si në marrëdhëniet ndërmjet njerëzve brenda një shteti, ashtu edhe në marrëdhëniet ndërmjet popujve. Paragjykimet nacionale dhe fetare mbajnë njerëzit të mashtruar, i përulin ngase u rrëmbejnë përdorimin e lirë të së mirës më të lartë të tyre - arsyes, krijojnë armiqësi reciproke dhe urrejtje, shkaktojnë luftëra dhe gjakderdhje. Për Spinozën "të gjithë popujt janë të barabartë lidhur me arsyen dhe virtytet e vërteta", kurse barazia, pa të cilën medoemos rrënohet liria e përgjithshme, nuk mund të mbahet ashtu që "ndonjë njeriu, të famshëm për shkak të virtytit të tij, me ligj t'i bëhen nderime të jashtëzakonshme". "Sa u përket monumenteve, triumfit dhe nxitjeve të tjera të virtytit, këto janë më tepër shenja të skllavërisë sesa të lirisë. Sepse shpërblimet për nderë u jepen skllavërve dhe jo njerëzve të lirë".

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët195
ISBN9789928413666
V. Bot2013
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDritan Karadaku