Gjuha, e verteta dhe logjika Shiko më të madhe

Gjuha, e verteta dhe logjika

Alfred Ayer PL0079

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Më 1936, ky libër ishte si një frymëmarrje e çliruar; mbi gjysëm shekulli më vonë, forca e tij tronditëse mbetet e njëjtë.  

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995676278

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ekzistojnë dy lloj parashtrimesh të kuptimtë: parashtrimet analitike (si në matematikë), të cilët janë të vërtetë me përkufizim; dhe parashtrimet që mund të verifikohen nga përvoja. Por nëse është kështu, një pjesë e madhe e filozofisë tradicionale, përfshi etikën, estetikën dhe metafizikën, dhe gjithashtu teologjinë, lidhet me parashtrime që nuk kanë kuptim të drejtpërdrejtë. Ky përfundim i jashtëzakonshëm është në zemrën e këtij libri epokë – bërës, manifesti klasik i pozitivizmit logjik. Më 1936, ai ishte si një frymëmarrje e çliruar; mbi gjysëm shekulli më vonë, forca e tij tronditëse mbetet e njëjtë.  

Të dhëna

ISBN9789995676278
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiEnkelejd Musabelliu