Politika Shiko më të madhe

Politika

Aristoteli PL0064

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pas rënies së Athinës nga Sulla në 86 p.e.s. Këtu, veprat e mjeshtrit të madh tërhoqën shpejt vëmendjen e studiuesve dhe ribotimi i tyre i dha një vrull të paparë studimit të traktateve të tij filozofike dhe vepra të ndryshme me karakter shkencor.

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789992784695

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tregohet se veprat e Aristotelit u ruajtën nga studenti i tij, Theophrastus, ai që vijoi Aristotelin në udhëheqje të shkollës shëtitëse. Libraria e Theophrastusit i kaloi nxënësit të tij Neleus. Për ta mbrojtur nga hajdutët, trashëgimtarët e Neleusit i fshehën ato në një qilar, ku shumica e veprave u prishën nga lagështia, moli dhe krimbat. Në këtë vend të fshehtë ato u zbuluan në vitin 100 p.e.s nga Apellicioni, një dashamirës i njohur i librave, i cili i morri dhe i solli në Athinë. Më pas ato u shpunë në Romë, pas rënies së Athinës nga Sulla në 86 p.e.s. Këtu, veprat e mjeshtrit të madh tërhoqën shpejt vëmendjen e studiuesve dhe ribotimi i tyre i dha një vrull të paparë studimit të traktateve të tij filozofike dhe vepra të ndryshme me karakter shkencor. Kështu, vepra e Aristotelit mund të ndahet në tre kategori: Dialogje dhe veprat e tjera me karakter popullor, Përmbledhje faktesh dhe materialesh të studimeve të veçanta shkencore, Vepra sistematike filozofike.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789992784695
V. Bot2003
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveParë
PërkthyesiEnida Rusi