Dialog ne ferr Shiko më të madhe

Dialog ne ferr

Maurice JOLY HS0010

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një libër i mrekullueshëm për të gjithë ata që pëlqejnë filozofinë politike dhe filozofinë e pushtetit; një bisedë "në ferr"

Më shumë detaje

100 Artikuj

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një libër i mrekullueshëm për të gjithë ata që pëlqejnë filozofinë politike dhe filozofinë e pushtetit; një bisedë "në ferr" e autorit të Princit, Makiavelit, dhe autorit të së famshmes "Fryma e ligjeve", Monteskiesë; ky i fundit i thotë Makiavelit që kishte vdekur afro 200 vjet më parë, se tani atje lart, mbi tokë, sovranitetin e kishte marrë në dorë POPULLI dhe princi nuk mundej të sillej si despot; se rregullimi institucional është i tillë që 3-4 pushtete ekuilibrojnë njëri-tjetrin; Makiaveli qesh dhe i thotë se edhe unë po të isha atje lart, do ti rruaja këto institucione por do të ngelesha përsëri despot; Monteskieja i thotë se nuk ka se si dhe keshtu fillojnë të famshmet "Dialogje" midis tyre. Duket se në vendin tonë dhe në vende të tjera gjysëm të ndricuara, këto parime të Makiavelit të këtushëm, duket se janë zbatuar në mënyrë të përsosur, çka duket nga mungesa e demokracisë funksionale dhe triumfi i individit apo "Princit" tonë politik, i alternuar nga dy partitë kryesore, PD apo PS.