Ana e drejte e historise Shiko më të madhe

Ana e drejte e historise

Ben Shapiro A-006526

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në librin ‘’Ana e drejtë historisë’’, Shapiro kalon përmes më shumë se 3.500 viteve, dhjetëra filozofëve, dhe pjesës më të madhe të politikës moderne për të treguar se si liritë tona janë ndërtuar mbi nocionet binjake, se çdo qenie njerëzore është bërë në imazhin e Zotit dhe se qeniet njerëzore ishin krijuar me arsye, të afta për të eksploruar botën e Zotit.

Më shumë detaje

998 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Artini
ISBN9789951803540

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Qeniet njerëzore nuk e kanë pasur kurrë më mirë sesa ne tani në Perëndim. Atëherë, pse jemi në prag të hedhjes poshtë të të gjithçkaje?

Në vitin 2016, autori më i shitur i Neë York Times, Ben Shapiro foli në Universitetin e Kalifornisë – Berkeley. Qindra oficerë të policisë u kërkuan për ta mbrojtur në fjalimin e tij.

Ç’ishte kaq e frikshme rreth Shapiros? Ai erdhi të argumentojë se civilizimi perëndimor është në mes të një krize qëllimi dhe ideje; që ne kemi lejuar që ankesat të zëvendësojnë ndjenjën tonë të komunitetit dhe përshtatshmëria politike të kufizojë të drejtat tona individuale; se ne po mësojmë fëmijët tanë se emocionet e tyre kanë më shumë rëndësi sesa debati racional; dhe se kuptimi i vetëm në jetë është arbitrar dhe subjektiv.

Si shoqëri, po harrojmë se pothuajse gjithçka e madhe që ka ndodhur ndonjëherë në histori ka ndodhur për shkak të njerëzve që besuan në të dyja, vlerat judeo-kristiane dhe në fuqinë greke të arsyes.

Ne mund t'i falënderojmë këto vlera për lindjen e shkencës, ëndrrën e përparimit, të drejtat e njeriut, prosperitetin, paqen dhe bukurinë artistike. Jeruzalemi dhe Athina ndërtuan Amerikën, përfunduan skllavërinë, mposhtën nazistët dhe komunistët, hoqën miliarda nga varfëria dhe dhanë miliarda më shumë me qëllim shpirtëror.

Sidoqoftë, ne jemi në procesin e braktisjes së vlerave judeo-kristiane dhe ligjit natyror Grek, duke parë civilizimin tonë të rrëzohet në një tribalizëm të vjetër, hedonizëm individualist dhe subjektivizëm moral.

Besojmë se mund të kënaqemi me ndërseksionalitetin, materializmin shkencor, politikën progresive, qeverisjen autoritare ose solidaritetin nacionalist.

Nuk mundemi.

Perëndimi është i veçantë, dhe në “Ana e drejtë e Historisë”, Ben Shapiro shpjegon me guxim se si ne kemi humbur pamjen e qëllimit moral që e shtyn secilin nga ne të jetë më i mirë, detyrën e shenjtë të punojmë së bashku për të mirën e madhe.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe263
ISBN9789951803540
V. Bot2021
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë