I ri Bindja ndaj autoritetit Shiko më të madhe

Bindja ndaj autoritetit

Stanley Milgram A-006041

Libër i ri

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 Lindje 2 Perendim
ISBN9789995606848

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kur njeriu bën një krim ose një të keqe dhe justifikohet që ishte i urdhëruar nga shteti i vet,apo autoritetet. Një libër rrënqethës,ilustruar me eksperimente reale.

“...Pa një vlerësim të rolit të bindjes në formësimin e veprimit njerëzor, një gamë e gjerë e sjelljeve domethënëse nuk mund të kuptohen. Sepse një veprim i kryer nën urdhëra, psikologjikisht është i një karakteri thellësisht të ndryshëm nga një veprim i kryer në mënyrë spontane.

Personi i cili, me bindjen e tij të plotë të brendshme, urren të vjedhë, të vrasë dhe të sulmojë, mund ta gjejë veten duke i kryer këto veprime me një lehtësi relative nëse ato i diktohen nga një autoritet. Pra, një sjellje, e cila është e pamendueshme tek një individ duke vepruar sipas vullnetit të tij të plotë, mund të zbatohet pa asnjë hezitim nën kushtet e të qenit i urdhëruar".

 

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe116
ISBN9789995606848
RedaktoriRudian Zekthi
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlajd Bylyku