I ri Pax 1 - Skeptri i nëmave Shiko më të madhe

Pax 1 - Skeptri i nemave

Asa Larsson, Ingela Korsell A-002809

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Biblioteka magjike e librave PAX ndodhet nën tokë, poshtë kishës në MAriefreda. Para 500 vjetësh aty ndodhej një manastir me emër PAX Mariae, që në latinisht do të thotë Paqja e Maries. Qyteti Mariefreda (që edhe në suedisht do të thotë Paqja e Marias) e ka marrëemrin pra nga manastiri. Përveç kësaj, detyra e Alrikut dhe Viggos është të ruajnë paqen në Mariefreda, bile në gjithë botën.

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Magjia e librit
Fletët164
ISBN9789951693493

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në qytetin e vogël suedez Mariefreda nisin të ndodhin gjëra të çuditshme. Forca të liga përpiqen të pushtojnë bibliotekën magjike, sekreti i së cilës është ruajtur me qindra vjet. Rojtarët Estrida dhe Magnari ia kanë kushtuar gjithë jetën bibliotekës, por ndërsa ata plaken, edhe mbrojtja e bibilitekës dobësohet.

Vëllezërit Alriku dhe Vigoja vijnë në Marifreda si fëmijë të marrë në përkujdesje, sepse e ëma e tyre ka probleme me alkoolin dhe nuk mund të kujdeset për ta. Vëllezerit duket se janë të përzgjedhurit që do të ndihmojnë në mbrojtjen e bibliotekës kundër forcave të liga që duan ta pushtojnë. Alrikut dhe Vigos u duhet të përdorin forcë dhe dinakëri për t’i mundur gjitha krijesat e mbinatyrshme që zgjohen nga gjumi në qytetin e tyre.

Në shkollë kanë një bandë djemsh që nuk i lë të qetë. Kanë edhe një mama për të cilën i merr malli, por që nuk ia kanë besën. Dhe u duhet edhe të luftojnë me vetveten, me atë tërbimin që u shpërthen në krye, apo dorën që zgjatet dhe vjedh pa u menduar. Koha pulson dhe terri po vjen. Tashti fillon gjithçka!

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët164
ISBN9789951693493
Titulli origjinalNidstangen
V. Bot2019
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiEntela Tabaku