Friedrich Hayek, Liberalizmi perballe Etatizmit Shiko më të madhe

Friedrich Hayek, Liberalizmi perballe Etatizmit

Adrian Civici UE0151

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Të lexosh dhe rilexosh Hayek- un është një recetë e shkëlqyer për të jetuar një botë më të mirë Pascal Salin

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9789928190512

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Shekulli XX është cilësuar si shekulli i tij, ai vetë ka marrë epitetin "Papa i Liberalizmit", themeluesi i shoqërisë "Mont Pelerin", jetoi aq sa të shihte idetë e tij të vlerësuara duke marrë Nobel në Ekonomi, por mbetet ende i panjohur për një pjesë të botës, ende i sulmuar apo i keqkuptuar. Në Shqipërinë paskomuniste që vazhdopn të ketë probleme të mëdha në ekonomi është pothuajse i panjohur, por profesori i historisë së mendimit ekonomik dhe politikave ekonomike, Prof.Dr. Adrian Civici ka vendosur ta sjellë Friedrich Hayek me gjithë shkëlqimin e tij, me gjithë tezat e tij bazë, jo vetëm për studentët, por për admirues të liberalizmit dhe çdo shtetar që zbaton politikat ekonomike. Civici, një ekonomist "besnik" i teorive Keynes-iane pranoi se teoritë dhe vepra e filozofit liberal e kishin tronditur dhe bërë për vete.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe446
ISBN9789928190512
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë