Kur dhimbja premton dashuri Shiko më të madhe

Kur dhimbja premton dashuri

Edmond Tupe BOG0043

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Çdo të thotë të jetosh me një fëmijë autik: Kjo është historia dhe sfida e përkthyesit dhe profesorit të njohur, Edmond Tupja ia kushton Gesit, fëmijës së tij autik: “Gesi më lindi me këtë hendikap që ia zbuluam katër vjeç e gjysëm – pesë. Ky fëmijë m’u dha mua. Rastësia.... ca thonë Perëndia, Zoti unë them rastësia.... nuk e di. Ka edhe një lloj determinizmi. Mu dha mua dhe nuk do të zbythem para tij”. Një histori e rrallë njerëzore që ka bërë për vete mijëra lexues....

Më shumë detaje

37 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Fletët191
ISBN9789928560605

600 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër është një leksion i madh për të gjithë ata prindër që kanë fëmijën e tyre autik: Është një motiv i madh për të jetuar; është një udhëzues për tu përballur me ato gjëra që të sjell jeta dhe që ti nuk e di se përse janë taksur për ty. Ja se çfarë thotë babai i Gesit, Edmond Tupja në këtë rrëfim të pazakontë:

Për mendimin tim, formulën më të mirë për prindërit, të afërmit dhe aktorët e tjerë të mjedisit ku jeton një subjekt autik, të paktën deri tani për aq sa kam parë, dëgjuar e lexuar për autizmin dhe autikët, e kanë përcaktuar Judy Barron dhe i biri, Sean në një libër me titull: “There’s a boy in here”: është historia e Sean-it vetë, fëmijë autik, që falë dashurisë, mirëkuptimit e durimit të prindërve të tij dhe sigurisht me ndihmën e mjekëve, u shpëtoi praktikisht kthetrave të autizmit. Tri fjalë të thjeshta; - nga më e lehta deri te më e vështira për t’u konkretizuar në jetën e përditshme; DASHURI pa kushte, ematike; MIRËKUPTIM që njeh luhatje, pikëpyetje, por pa kthim prapa; DURIM që kërkon nerva të çelikta dhe që vë në provë qëndresën shpirtërore të prindërve.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët191
ISBN9789928560605
V. Bot2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
RomanAutobiografik