Eposi i Kreshnikëve Shiko më të madhe

Eposi i Kreshnikeve

Vladimir Zoto A-002144

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Këngët shqiptare të Eposit të Kreshnikëve janë cikël këngësh epike heroike legjendare. Ato radhiten ndër shtyllat më të rëndësishme artistike të kulturës shpirtërore të shqiptarëve.

Më shumë detaje

33 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dasara
Fletët400
ISBN9994380346

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Eposi i Kreshnikëve është jehonë poetike disa shtresore e jetës së përbashkët (sh.VI-VIII), por edhe e konflikteve disa shekullore ndëretnike, e kacafytjeve dhe e përgjakjeve ilire-shqiptare me ardhësit sllavë të jugut në Iliri (Ballkan).

Këngët shqiptare të Eposit të Kreshnikëve janë cikël këngësh epike heroike legjendare. Ato radhiten ndër shtyllat më të rëndësishme artistike të kulturës shpirtërore të shqiptarëve.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët400
ISBN9994380346
V. Bot2006
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha14 - 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë