Çelësi i letërsisë dhe gjuhës shqipe Shiko më të madhe

Celesi i letersise dhe gjuhes shqipe

Rita Petro, Linda Mëniku BAO0463

Libër i ri

41 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
Fletët302
ISBN9789928025081

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autoret e librave Rita PEtro dhe Linda Meniku jane pervoje te gjate ne fushen e studimit, pedagogjise dhe hartimit te teksteve:

Rita Petro ka kryer studimet në Universitetin e Tiranës (1980-1984), për Gjuhë Shqipe dhe Letërsi. Më 1993 është specializuar në Universitetin e Athinës për Filozofi dhe Kulturë Greke. Në vitet 1985-2000 ka punuar redaktore për lëndën e letërsisë në Shtëpinë Botuese të Librit Shkollor dhe është aktivizuar në mjaft grupe për modernizimin e programeve shkollore, si dhe për hartimin e planogrameve të përbashkëta me Kosovën (`95-`97). Që prej vitit 2000 është drejtore e botimeve në shtëpinë botuese ALBAS (me redaksi në Tiranë, Tetovë, Prishtinë, Preshevë). R. Petro është bashkëautore në 34 tekste shkollore të lëndës së gjuhës shqipe dhe letërsisë në ciklin 9-vjeçar si dhe në shkollë të mesme (shumica prej të cilave përdoren aktualisht në Shqipëri, Maqedoni, Kosovë, Preshevë e në diasporë). Si poete Rita Petro ka botuar katër vëllime poetike; shumë prej poezive të saj janë përfshirë në disa anatologji me poetë bashkëkohorë nga bota.

Linda Mëniku është aktualisht pedagogee gjuhës shqipe, pranë Departamentit të Gjuhësisë, Universiteti i Tiranës. është e specializuar në fushën e gjuhësisë së tekstit dhe të mësimdhënies së shqipes për të huajt. është autore e disa librave të botuar jashtë Shqipërisë:

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët302
ISBN9789928025081
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë