Armiku i popullit Shiko më të madhe

Armiku i popullit

Henrik Ibsen VEC0003

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Armiku i Popullit , shkruar më 1883, konsiderohet vepra sociale më e bukur dhe më e fortë e Ibsen. Një botim luksoz i përkthimit të Fan S.Noli i cili thekson se "Ibseni s'ka qenë popullor, s'ka kursyer asnjë klasë shoqërore dhe i ka dhënë cilitdo emrin që i përkiste: aristokratët i quajti harbutë, borgjezët kursarë dhe proletarët gomarë".

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
Fletët230
ISBN9789928430601

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Subjekti i veprës me pak fjalë është ky: Doktor Stokmani zbulon se uji i banjave termale, ku punon si mjek shkakton sëmundje të rrezikshme, nga mikrobet që përmban. Por zbulimi i së vërtetës kushton dhe transferimi i banjave, gjithashtu kushton. Qyteti ku punon doktor Stokmani është një pikturë e vogël e shoqërisë njerëzore kapitaliste borgjeze, e cila lulëzon në tregërinë e helmit dhe të kallpazanërisë. Mjeku do t'i japë fund kësaj tregtie të pandershme dhe vdekjeprurëse, por kostoja është tepër e lartë.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët230
ISBN9789928430601
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiFan. S. Noli