Cmim i reduktuar! Hamleti Shiko më të madhe

Hamleti

Uilliam Shekspir VEC0002

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Tragjedia më e famshme shekspiriane besohet të jetë shkruar në 1601-1602 mbi bazën e një sage daneze, por e përpunuar me një mjeshtëri aq unike sa mund të quhet vepra teatrale më popullore dhe më e thellë e skenës. Ky është një botim luksoz i përkthimit të Fan. S. Noli, rreth vitit 1926 i domosdoshëm për çdo biblotekë.

Më shumë detaje

42 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
Fletët254
ISBN9789928430625

680 Lekë

-15%

800 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Këtu bëhet fjalë për Hamletin, princin e Danimarkës. Mbreti i Danimarkës mbytet nga vëllai i tij Mbreti Klaud për të marrë në dorë pushtetin mbretëror. Pasi merr pushtetin në dorë ai po ashtu martohet me nënën e princit Hamlet, Gertruden. Por fantazma e të atit nuk i lë të realizojnë planet makabër. Karakteri i Hamletit, jo vetëm që është një figurë e tejskajshme, gjithë përfshirëse, plot ngjyrime artistike, por ai me gjenialitetin që shprehë, fuqinë poetike, rrëfimin modular të ngjarjeve dhe elokuencën, e përmbushin aspektin kontekstual të përshkrimit që Shekspiri ka aloduar në katër tragjeditë e tij të famshme.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët254
ISBN9789928430625
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiFan. S. Noli